İstinye Üniversitesi - Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

Akademik Kadro

F. İlgin Erkmen Dr. Öğr. Üyesi
Mimarlık

1963 yılında İstanbul’da doğdu. Orta öğrenimini Sainte-Pulchérie Fransız Kız Ortaokulu’nda, lise öğrenimini Saint Michel Fransız Lisesi’nde tamamladı. 1987 yılında Yıldız Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi, Yapı Fiziği Programından; “Sıcak İklim Bölgelerinde Yapıların Soğutma Yüklerinin Karşılaştırılması (Antalya, Diyarbakır Örneği)” adlı teziyle yüksek lisans derecesini (2005) ve “Opak Düşey Yapı Kabuğunun Enerji-Emerji Performansının Değerlendirilmesine Yönelik Bir Yaklaşım” adlı teziyle doktora derecesini (2012) aldı.

1988-1995 yılları arasında Zonguldak’ta, kendi mimarlık mühendislik ofisinde mimari tasarım, uygulama projesi, proje koordinatörlüğü ve kontrolörlükler yaptı.

1995’ten 2004’e kadar İstanbul’da çeşitli bürolarda mimari ve iç mimari projelerinin tasarımı, proje koordinatörlüğü ve şantiye takibi gibi görevlerde bulundu.

2004-2015 yılları arasında İstanbul Ticaret Üniversitesi, Mühendislik ve Tasarım Fakültesi’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak mimarlık ve iç mimarlık alanında teorik ve uygulamalı dersler verdi. 2013’de Yardımcı Doçent ünvanını aldı. Çok sayıda konferans, seminer, sergi ve çalıştay düzenledi.

2015 yılından beri Maltepe Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak, tasarım stüdyosu, ileri yapım teknikleri, teknik çizim ve yapı-malzeme derslerini yürütmektedir.

2017 Nisan ayı itibarıyla İstinye Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak göreve başlamıştır.

Enerji etkin tasarım, yapı kabuğu, etken edilgen sistemler, güneş ışınımı tasarım ilişkisi, tasarımda sürdürülebilirlik konularında çalışmalarını ve araştırmalarını sürdüren Erkmen’in makale ve bildirileri bulunmaktadır.

Topkapı Kampüsü

İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü, Maltepe Mah., Edirne Çırpıcı Yolu, No.9 Zeytinburnu, İstanbul, 34010

Telefon: 0850 283 60 00
Eposta: info@istinye.edu.tr

Mlpcare Medicalpark Liv Hospital VM Medicalpark