İstinye Üniversitesi - Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

Akademik Kadro

Ayşe Yetişkin Kubilay Dr. Öğr. Üyesi
Mimarlık

Sanat Tarihçisi Ayşe Yetişkin Kubilay Lisans eğitimini 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Sanat Tarihi Anabilim Dalı’nda tamamladı. Yüksek Lisans (1990) ve Doktora (1998) eğitimlerini ise İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat ve Mimarlık Tarihi Bölümü’nde yaptı.

1990-2006 yılları arasında Çukurcuma’da Türkiye’nin ilk orjinal gravür ve harita galerisi olan ve uluslararası düzeyde uzmanlaşmış Galeri Alfa Antikacılık Ltd. Şt’nin yöneticiliğini yaptı. Haziran 2006’dan itibaren ise aynı firmanın sahibi oldu. Galeri Alfa dolayısıyla çalışma alanı orijinal gravürler, haritalar ve antika kitap olup konu itibariyle; özelde İstanbul ve Anadolu, genelde ise Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili görsel malzemenin alım-satımı, profesyonel olarak eski kağıt/gravür/harita eksperliği, sanat danışmanlığı ve koleksiyonculara yönelik danışmanlık gibi alanları kapsamaktadır. Ayrıca sanat, mimari ve İstanbul konulu yayınlarla ilgili danışmanlık ile Türkiye’de ilk kez yerli üretim olarak gerçekleştirilen koleksiyonerlere yönelik, Osmanlı-Türk konulu kurşun asker figürlerinin üretimi ve satışıyla ilgilenmektedir.

Yazdığı “1422-1922 İstanbul Haritaları” kitabıyla 2010 Yılı Sedat Simavi Sosyal Bilimler Ödülü’nü kazanmıştır. Kitap ayrıca, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından 10. Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülü’ne (2011) layık görülmüştür.

2011 yılında tıpkıbasım olarak yayınlanan 1836 tarihli “Lewis’s Illustrations of Constantinople… in the years 1835-1836” adlı büyük boy albümün önsöz ve sunuş yazısını yazdı (2011)

Kitaplar dışında araştırma alanları kapsamında yayınlanmış sempozyum bildirileri, çeşitli dergiler ve kitaplarda makaleleri, ansiklopedilerde madde başlıkları vardır. Uzmanlık alanı olan gravür ve haritalar bağlamında Sanat Tarihçisi olarak çeşitli seminerler, konferanslar vermiş, ekspertiz çalışmaları ve danışmanlıklarda bulunmuş, serge hazırlığında bulunmuş, Sanat Tarihçisi kimliğiyle bilirkişilik yapmıştır.

Sanat Tarihçisi olarak profesyonel ve akademik olarak çalışmalarını sürdürmektedir. 2013-2014 yılında Kırklareli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak Sanat ve Mimarlık Tarihi dersi vermiştir. 2017 yılı itibariyle İstinye Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde Dr.Öğretim Üyesi olarak akademik kadroda yer almaktadır.

Araştırma Alanları: Seyyahlar ve seyahatnameler, Osmanlı coğrafyası ve İstanbul konulu gravürler ve haritalar, İstanbul tarihi, Batılılaşma dönemi, Osmanlı’da sosyo-kültürel yaşam ve gündelik hayat, Askeri yapılar, Kültürel yapılar (kütüphane, medrese, sıbyan mektebi), Sivil yapılar.

Topkapı Kampüsü

İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü, Maltepe Mah., Edirne Çırpıcı Yolu, No.9 Zeytinburnu, İstanbul, 34010

Telefon: 0850 283 60 00
Eposta: info@istinye.edu.tr

Mlpcare Medicalpark Liv Hospital VM Medicalpark